Ulgi i uprawnienia

Wersja archiwalna z dnia 01.09.2009

ULGI I UPRAWNIENIA

DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Osobom niepełnosprawnym przysługują liczne ulgi i uprawnienia, ale nie dla wszystkich są jednakowe. Zależą od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Za osoby niepełnosprawne uznawane są osoby, które posiadają orzeczenie:

  1. o niepełnosprawności, w przypadku dzieci do 16 roku życia;
  2. o stopniu niepełnosprawności, w przypadku osób powyżej 16 roku życia, zaliczone do jednego ze stopnia niepełnosprawności.

Są trzy stopnie niepełnosprawności:

Legitymacja osoby niepełnosprawnej

Orzeczenie jest podstawą do przyznania ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Potwierdzeniem posiadania orzeczenia jest legitymacja osoby niepełnosprawnej.

Wniosek o wydanie legitymacji osoba zainteresowana składa do: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ul. Tanowska 8 72-010 Police tel. 091 4240700 w. 205

Do wniosku należy dołączyć:

  1. W przypadku osób dorosłych:
    • aktualne zdjecie, kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
  2. W przypadku dzieci:

UWAGA!

Powyższa legitymacja służy przede wszystkim do przejazdów komunikacją miejską i publiczną

KARTA PARKINGOWA

Karta parkingowa uprawnia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych tj. zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste, strefa ograniczonego postoju.

Wniosek o wydanie Karty parkingowej osoba zainteresowana składa do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności

Do wniosku należy dołączyć:

  1. kopie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;
  2. jedno zdjęcie
  3. osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności dołączają zaświadczenie lekarskie o obniżonej sprawności ruchowej.

Za wydanie Karty pobierana jest opłata w wysokości 25zł.

Na podstawie otrzymanej Karty Parkingowej wydawane są bezpłatne lub ulgowe abonamenty w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie ( Al. Wojska Polskiego 63 wejście od Piłsudkiego 71-335 Szczecin tel. 091 48 09 000 lub 091 48 09 030).

UWAGA ! ZMIANA PRZEPISÓW

MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
BIURO PEŁNOMOCNIKA RZĄDU DO SPRAW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
INFORMUJE, ŻE:
w dniu 22 września 2009 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 97, poz. 802), które zmieniają zasady wydawania karty parkingowej.
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych uprzejmie informuje, iż zgodnie z art. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw podstawę wydania karty parkingowej stanowić będzie wyłącznie, wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenie o:
1)niepełnosprawności,
2)stopniu niepełnosprawności,
3)wskazaniach do ulg i uprawnień
- wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (f. t. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.). Przedmiotowe wskazanie stanowić będzie obligatoryjny warunek wydania karty parkingowej, niezależny od stopnia niepełnosprawności. Ponadto nowelizacja uchyla ust. 5a i 5c art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 109, poz. 908, z późn. zm.).
Na mocy art. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych znowelizowany został zapis art. 6b ust. 3 pkt 9 dotyczący wskazania obniżonej sprawności ruchowej. Od dnia 22 września br. w orzeczeniach o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności oraz w orzeczeniach o wskazaniach do ulg i uprawnień będzie zamieszczane wskazanie dotyczące spełniania przez osobą niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 109, poz. 908, z późn. zm.), przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności spełnienie łych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Ograniczenie w stosunku do osób legitymujących się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności możliwości umieszczenia wskazania wyłącznie w powiązaniu z przyczyną niepełnosprawności oznaczoną symbolem 05-R lub 10-N, podyktowane jest potrzebą skierowania tego uprawnienia do osób, u których z istoty schorzenia występuje prawdopodobieństwo obniżenia sprawności ruchowej. Zmiana ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych doprecyzowuje krąg osób niepełnosprawnych legitymujących się orzeczeniem o zaliczeniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności w stosunku do których możliwe będzie zawarcie w posiadanym orzeczeniu wskazania dotyczącego obniżonej sprawności ruchowej. W przypadku stopnia lekkiego wskazanie to dotyczyć może wyłącznie osób u których przyczynę niepełnosprawności stanowi symbol 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Jednocześnie Biuro pragnie podkreślić, iż zawarcie w orzeczeniu o:
niepełnosprawności,
stopniu niepełnosprawności,
wskazaniach do ulg i uprawnień,
wskazania obniżonej sprawności ruchowej w stosunku do osób zaliczonych do:
- znacznego stopnia niepełnosprawności bez względu na przyczynę
niepełnosprawności,
umiarkowanego stopnia niepełnosprawności bez względu na przyczynę
niepełnosprawności albo
lekkiego stopnia niepełnosprawności w przypadku stwierdzenia przyczyny
niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R lub 10-N,
może nastąpić wyłącznie w przypadku stwierdzenia, iż niepełnosprawność powoduje ograniczenia w samodzielnym poruszaniu sie i przemieszczaniu.
Biuro pragnie podkreślić, iż niestosowanie zmienionych przepisów do wydawanych po dniu 21 września 2009 r. orzeczeń o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności oraz orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień będzie przesłanką do zastosowania art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.), tym samym doprowadzi do stwierdzenia ich nieważności.

PRZEJAZDY ŚRODKAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Bilet bezpłatny przysługuje:

Bilet ulgowy 50%:

Uprawnienie nie dotyczy osób otrzymujących renty rodzinne i socjalne przed ukończeniem 55 lat życia.

PRZEJAZDY ŚRODKAMI KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ (PKP, PKS)

Ulga 95 % przysługuje:

Ulga 78 % przysługuje:

Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej bądź organizujących turnusy rehabilitacyjne.

Ulga 49 % przysługuje:

Ulga 37 % przysługuje:

ZWOLNIENIA W OPŁATACH ZA ABONAMENT RADIOWO-TELEWIZYJNY

Opłat za abonament radiowy i telewizyjny nie ponoszą osoby niepełnosprawne:

Aby uzyskać powyższe zwolnienie, należy przedstawić dokumenty w urzędzie pocztowym, właściwym dla miejsca stałego pobytu osoby uprawnionej.

ULGI TELEKOMUNIKACYJNE

Rabaty w opłatach za usługi dla osób niepełnosprawnych dotyczą:

  1. przyłączenia do sieci telefonicznej TP S.A. w wysokości 50% ceny za przyłączenie;
  2. abonamentu miesięcznego w wysokości 50% opłaty abonamentowej;

Do rabatów maja prawo:

Stan prawny na dzień 25 listopada 2008 r.

Powiatowy Zespół do spraw Orzekania
o Niepełnosprawności w Policach
ul. Tanowska 8
72-010 Police
(pok. nr 7)

tel. 42-40-700 wew.303

Podpisał: Krzysztof Krawczak
Dokument z dnia: 24.06.2009
Dokument oglądany razy: 187
Opublikował: Joanna Filipczak
Publikacja dnia: 01.09.2009
 
wydruk z dnia: 27.04.2024 // bip.pcpr.police.pl