mapa strony   |   kontakt   |

Przyznawanie dofinansowania

Wersja archiwalna zmieniona dnia 08.09.2009

Turnusy rehabilitacyjne

Turnus rehabilitacyjny oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników.
Celem turnusu jest rehabilitacja społeczna, a nie lecznicza. Czas trwania turnusu wynosi co najmniej 14 dni.

Przyznawanie dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

Podstawa prawna:


art. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych /Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92./ oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych /Dz. U. Nr 230, poz. 1694/.
Dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym udzielane jest na wniosek osoby niepełnosprawnej, raz w roku kalendarzowym. Wnioski rozpatrywane są przez Komisję zgodnie z „Kryteriami przyznawania dofinansowania, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uczestnictwa osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych w Powiecie Polickim”.
Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności, dochodu rodziny oraz przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Po otrzymaniu dofinansowania osoba niepełnosprawna dokonuje wyboru organizatora, ośrodka i terminu turnusu. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach udziela osobom zainteresowanym informacji dotyczących ośrodków i organizatorów turnusów, którzy posiadają wpisy do odpowiednich rejestrów. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą wybrać ofertę odpowiednią do rodzaju niepełnosprawności i zaleceń lekarza.
Wnioski należy składać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach.


Wymagane dokumenty:
1.Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym;


2.Wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny;


3.Kserokopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego (oryginał do wglądu);


4.Zobowiązanie opiekuna (w przypadku, gdy uczestniczy on wraz z osobą niepełnosprawną w turnusie rehabilitacyjnym).


KRYTERIA

PRZYZNAWANIA DOFINANSOWANIA, ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH,
UCZESTNICTWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ ICH OPIEKUNÓW
W TURNUSACH REHABILITACYJNYCH W POWIECIE POLICKIM.

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 230, poz. 1694) ustala się w Powiecie Polickim „Kryteria przyznawania dofinansowania, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), uczestnictwa osób niepełnosprawnych oraz pobytu ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych”, zwane dalej „Kryteriami”.

1.Nawiązując do treści § 6 ust. 3 ww. rozporządzenia przyjmuje się zasadę przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie niepełnosprawnej raz na dwa lata.


2.Osoba ubiegająca się o dofinansowanie składa osobiście lub za pośrednictwem opiekuna lub organizatora turnusów rehabilitacyjnych wniosek o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, zwanym dalej „Wnioskiem” do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach.


3.Wszystkie środki finansowe, które zostały uchwalone uchwałą Rady Powiatu w Policach
na ten cel, będą rozdysponowane jednorazowo do końca kwietnia danego roku, dla osób które złożyły wnioski do dnia 31 marca danego roku. W przypadku otrzymania dodatkowych środków finansowych na ten cel zostaną one rozdysponowane jednorazowo dla osób, którym nie przyznano dofinansowania w pierwszym terminie oraz osób, które złożyły wnioski
po 31 marca danego roku.


4.Złożone wnioski opiniowane będą zgodnie z Kryteriami, przez trzy osobową komisję, która składa się z pracownika socjalnego zatrudnionego w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach, członka Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Policach oraz członka Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa, Pomocy Społecznej i Polityki Rodzinnej Rady Powiatu w Policach. Dofinansowanie będzie przyznawane przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach zgodnie z kolejnością ustaloną przez ww. komisję, w ramach środków finansowych uchwalonych przez Radę Powiatu w Policach na to zadanie.


5.Dofinansowywanie obejmie także pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym. Dofinansowanie to może być przyznane osobie niepełnosprawnej, która posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważnym oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat pod warunkiem, że wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny (załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia) zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem konieczności pobytu opiekuna.


6.Podczas opiniowania Wniosków pracownik socjalny, o którym mowa w pkt 4, będzie oceniał sytuację społeczną osób niepełnosprawnych oraz ich potrzeby w zakresie rozwijania umiejętności społecznych na podstawie wypełnionej przez osobę niepełnosprawną „Informacji dodatkowej do „Wniosku o przyznanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjny”” (załącznik do Kryteriów).


7.Przy opiniowaniu Wniosków komisja, o której mowa w pkt 4, będzie brała pod uwagę stopień i rodzaj niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej oraz wpływ niepełnosprawności na możliwość realizacji przez osobę niepełnosprawną kontaktów społecznych w codziennym funkcjonowaniu.

1. Kryteria podstawowe

Kryterium podstawowe stanowi wiek osoby niepełnosprawnej ubiegającej się o dofinansowanie. Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają osoby w wieku od 3 m-ca do 16 roku życia oraz osoby do 24 roku życia (uczące się i niepracujące), zaliczane do tzw. I grupy wiekowej,
w następnej kolejności pozostałe osoby, zaliczane do tzw. II grupy wiekowej.

2. Kryteria dodatkowe

W każdej grupie wiekowej, oddzielnie, o kolejności przyznania dofinansowania będzie decydować:


1)stopień niepełnosprawności: pierwszeństwo mają osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w drugiej kolejności osoby o umiarkowanym stopniu
niepełnosprawności, w trzeciej kolejności osoby posiadające lekki stopień
niepełnosprawności;


2)niepełnosprawność, która ogranicza społeczne funkcjonowanie: pierwszeństwo mają osoby:


a)poruszające się na wózku inwalidzkim,


b)poruszające się o kulach lub przy pomocy balkonika,


c)z protezą kończyn dolnych,


d)z uszkodzonym narządem wzroku,


e)z uszkodzonym narządem słuchu,


f)z upośledzeniem umysłowym,


g)z chorobami psychicznymi,


a następnie osoby pozostałe: z dysfunkcją narządu ruchu, z chorobami neurologicznymi,
ze schorzeniami układu krążenia i oddechowego, ze schorzeniami układu pokarmowego,
z epilepsją;


3)ocena pracownika socjalnego dotycząca wpływu niepełnosprawności na możliwość realizacji przez wnioskodawcę kontaktów w codziennym funkcjonowaniu;


4)wysokość miesięcznego dochodu na jedną osobę w rodzinie (od najniższego
do najwyższego).


Dokumenty do pobrania

Informacja_o_stanie_zdrowia.doc

Pokaż metryczkę tego dokumentu drukuj 
Podpisał: Krzysztof Krawczak
Dokument z dnia: 24.06.2009
Dokument oglądany razy: 37
Opublikował: Krzysztof Krawczak
Publikacja dnia: 08.09.2009
 
Ukryj metryczkę tego dokumentu     drukuj 


bip.gov.pl