mapa strony   |   kontakt   |

Ulgi i uprawnienia

Wersja archiwalna zmieniona dnia 10.07.2009

 

ULGI I UPRAWNIENIA

DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

Osobom niepełnosprawnym przysługują liczne ulgi i uprawnienia, ale nie dla wszystkich są jednakowe. Zależą od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Za osoby niepełnosprawne uznawane są osoby, które posiadają orzeczenie:

  1. o niepełnosprawności, w przypadku dzieci do 16 roku życia;
  2. o stopniu niepełnosprawności, w przypadku osób powyżej 16 roku życia, zaliczone do jednego ze stopnia niepełnosprawności.

Są trzy stopnie niepełnosprawności:

  • znaczny (I grupa inwalidzka; całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji; stała albo długotrwała niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym);
  • umiarkowany (II grupa inwalidzka; całkowita niezdolność do pracy);
  • lekki (III grupa inwalidzka; częściowa niezdolność do pracy; stała albo długotrwała niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym).

 

Legitymacja osoby niepełnosprawnej

 

Orzeczenie jest podstawą do przyznania ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Potwierdzeniem posiadania orzeczenia jest legitymacja osoby niepełnosprawnej.

Wniosek o wydanie legitymacji osoba zainteresowana składa do: Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności

Do wniosku należy dołączyć:

  1. W przypadku osób dorosłych:
    • 2 zdjęcia, kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
  2. W przypadku dzieci:
    • kopię orzeczenia o niepełnosprawności.

UWAGA!

Powyższa legitymacja służy przede wszystkim do przejazdów komunikacją miejską i publiczną

 

KARTA PARKINGOWA

 

Karta parkingowa uprawnia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych tj. zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste, strefa ograniczonego postoju.

Wniosek o wydanie Karty parkingowej osoba zainteresowana składa do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności

Do wniosku należy dołączyć:

  1. kopie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;
  2. jedno zdjęcie
  3. osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności dołączają zaświadczenie lekarskie o obniżonej sprawności ruchowej.

Za wydanie Karty pobierana jest opłata w wysokości 25zł.

Na podstawie otrzymanej Karty Parkingowej wydawane są bezpłatne lub ulgowe abonamenty w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie (ul. Kaszubska 30, tel. tel. 43-47-576, 43-476-46; czynne pon. - pt. 7:00 – 17:00).

 

PRZEJAZDY ŚRODKAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Bilet bezpłatny przysługuje:

  • osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności na podstawie dowodu osobistego oraz legitymacji osoby niepełnosprawnej wraz z opiekunem (opiekunem może być osoba, która ukończyła 13 lat)
  • uczniom szkół specjalnych oraz dzieciom uczęszczającym do przedszkoli specjalnych na podstawie legitymacji szkoły / przedszkola oraz ich opiekunom na podstawie zaświadczenia wystawionego przez szkołę
  • dzieciom i młodzieży do lat 16 niepełnosprawnej wraz z opiekunem na podstawie legitymacji stwierdzającej niepełnosprawność wydanej przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
  • osobom niewidomym i ociemniałym oraz ich przewodnikom na podstawie ważnej legitymacji Polskiego Związku Ociemniałych i Niewidomych
  • inwalidom wojennym i wojskowym

Bilet ulgowy 50%:

  • renciści na podstawie aktualnego odcinka renty wraz z dowodem osobistym lub ważnej legitymacji organu emerytalno -rentowego z dowodem osobistym
    oraz współmałżonkowie rencistów, na których otrzymują zasiłek rodzinny na podstawie legitymacji wystawionej przez ZDTiM Szczecin.

Uprawnienie nie dotyczy osób otrzymujących renty rodzinne i socjalne przed ukończeniem 55 lat życia.

  • inwalidzi słuchu na podstawie legitymacji Polskiego Związku Głuchych z wpisem o niepełnosprawności
  • kombatanci na podstawie legitymacji kombatanckiej lub zaświadczenia wydanego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

PRZEJAZDY ŚRODKAMI KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ (PKP, PKS)

 

Ulga 95 % przysługuje:

  • przewodnikowi lub opiekunowi towarzyszącemu w podróży osobie niewidomej lub osobie ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Ulga 78 % przysługuje:

  • dzieciom i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej - na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych;
  • jednemu z rodziców lub opiekunowi dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych - na podstawie biletów jednorazowych.

Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej bądź organizujących turnusy rehabilitacyjne.

Ulga 49 % przysługuje:

  • osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej.

Ulga 37 % przysługuje:

  • osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach innych niż osobowe oraz autobusowego w komunikacji innej niż zwykła.
  • osobom niewidomym, jeśli nie są uznane za osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego.
  • renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, do dwóch przejazdów w ciągu roku przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych.

 

ZWOLNIENIA W OPŁATACH ZA ABONAMENT RADIOWO-TELEWIZYJNY

 

Opłat za abonament radiowy i telewizyjny nie ponoszą osoby niepełnosprawne:

        1. posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
        2. które ukończyły 75 lat na podstawie dowodu osobistego;
        3. które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej lub rentę socjalną z ZUS;
        4. niesłyszące na podstawie legitymacji Polskiego Związku Głuchych albo orzeczenia organu orzekającego o całkowitej głuchocie lub obustronnym upośledzeniu słuchu;
        5. niewidome;
        6. inwalidzi wojenni i wojskowi.

Aby uzyskać powyższe zwolnienie, należy przedstawić dokumenty w urzędzie pocztowym, właściwym dla miejsca stałego pobytu osoby uprawnionej.

 

ULGI TELEKOMUNIKACYJNE

 

Rabaty w opłatach za usługi dla osób niepełnosprawnych dotyczą:

  1. przyłączenia do sieci telefonicznej TP S.A. w wysokości 50% ceny za przyłączenie;
  2. abonamentu miesięcznego w wysokości 50% opłaty abonamentowej;

Do rabatów maja prawo:

    • osoby z uszkodzonym narządem wzroku – osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności;
    • osoby z uszkodzonym narządem słuchu lub mowy – osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

 

Stan prawny na dzień 5 października 2005 r.

Powiatowy Zespół do spraw Orzekania
o Niepełnosprawności w Policach
ul. Tanowska 8
72-010 Police
(pok. nr 7)

tel. 42-40-700 wew.303

 

WSPARCIE FINANSOWE

DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH UDZIELANE
W POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE W POLICACH

 

Osobom niepełnosprawnym przysługują liczne dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Za osoby niepełnosprawne uznawane są osoby, które posiadają orzeczenie:

1.      o niepełnosprawności, w przypadku dzieci do 16 roku życia;

2.      o stopniu niepełnosprawności – osoby powyżej 16 roku życia, zaliczone do jednego ze stopnia niepełnosprawności.

Są trzy stopnie niepełnosprawności:

  • znaczny (I grupa inwalidzka; całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji; stała albo długotrwała niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym);
  • umiarkowany (II grupa inwalidzka; całkowita niezdolność do pracy);
  • lekki (III grupa inwalidzka; częściowa niezdolność do pracy; stała albo długotrwała niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym).

 

 

 

TURNUSY REHABILITACYJNE

 

Turnus rehabilitacyjny oznacza formę aktywnej rehabilitacji, połączoną z elementami wypoczynku, mającą na celu przede wszystkim ogólną poprawę sprawności, wyrobienie zaradności, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych. Celem turnusu jest rehabilitacja społeczna, a nie lecznicza. Czas trwania turnusu wynosi, co najmniej 14 dni.

Dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym udzielane jest, na wniosek osoby niepełnosprawnej, raz w roku kalendarzowym.

Wnioski rozpatrywane są przez Komisję opiniującą wnioski o przyznanie w/w dofinansowania, zgodnie z „Kryteriami przyznawania dofinansowanie, ze środków PFRON, uczestnictwa osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych”. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności, dochodu rodziny oraz przeciętnego wynagrodzenia w kwartale.

Po otrzymaniu dofinansowania osoba sama dokonuje wyboru organizatora, ośrodka i terminu turnusu.

Wnioski składa się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach

 

LIKWIDACJA BARIER

 

Likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych może być dofinansowana ze środków PFRON, jeżeli jest dokonywana w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych oraz jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności.

O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby:

  • z dysfunkcją narządu ruchu;
  • z dysfunkcją narządu wzroku.

O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby:

  • z dysfunkcją narządu ruchu;
  • z dysfunkcją narządu wzroku;
  • z dysfunkcją narządu słuchu.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Pozycje, które mogą być dofinansowane znajdują się w:

  • Katalogu rzeczowym urządzeń, materiałów budowlanych, robót lub innych czynności, które mogą być objęte dofinansowaniem;
  • Katalogu rzeczowym urządzeń (wraz z montażem) lub usług z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych.

Przyznanie dofinansowania następuje na wniosek osoby niepełnosprawnej złożony w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach.

UWAGA: Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie.

 

PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE

 

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne:

  • których średni miesięczny dochód nie przekracza kwoty:
    • 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym;
    • 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej;
  • uzyskały na ten cel częściowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dofinansowanie zakupu przedmiotów udzielane jest na wniosek osoby niepełnosprawnej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach i jest uzależniony od limitu z Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

SPRZĘT REHABILITACYJNY

 

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne:

  • których średni miesięczny dochód nie przekracza kwoty:
    • 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym;
    • 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej;

Pozycje, które mogą być dofinansowane znajdują się w „Katalogu sprzętu rehabilitacyjnego, który może być objęty dofinansowaniem ze środków PFRON”.

Dofinansowanie sprzętu wynosi do 60 % wartości sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego udzielane jest na wniosek osoby niepełnosprawnej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach i po podpisaniu umowy pomiędzy PCPR w Policach a osobą niepełnosprawną.

UWAGA: Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie.

 

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

 

O wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które udokumentują zaświadczeniem lekarskim konieczność korzystania z takiego sprzętu.

Wypożyczanie sprzętu odbywa się nieodpłatnie na podstawie umowy zawieranej pomiędzy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach a osobą niepełnosprawną.

UWAGA: PCPR w Policach przyjmuje nieodpłatnie pełnowartościowy sprzęt rehabilitacyjny, który będzie przeznaczony do wypożyczania osobom niepełnosprawnym.

 

ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

 

Osoby niepełnosprawne ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w PCPR w Policach.

Zakres udzielanych usług:

  • pomoc w transporcie środkami komunikacji;
  • pomoc podczas zajęć w szkole, uczelni, pobytu w placówkach zdrowia, w tym pomoc w dotarciu na sale wykładowe, do stołówki, biblioteki, dziekanatu;
  • pomoc w toalecie, ubraniu, przyrządzeniu posiłku, podaniu posiłku;
  • pomoc w czynnościach związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, w tym pomoc w sprzątaniu, praniu, robieniu zakupów (tylko dla osób zamieszkujących samotnie lub nie mających opiekunów);
  • pomoc podczas pobytu na turnusie rehabilitacyjnym;
  • przenoszenie z miejsca na miejsce docelowe, np.: z łóżka na wózek, znoszenie ze schodów, wnoszenie do samochodu;
  • pomoc z zakresu profilaktyki zdrowotnej (profilaktyka przeciwodleżynowa);
  • pomoc w utrzymywaniu kontaktów z rówieśnikami.

Usługi świadczone są nieodpłatnie na podstawie umowy zawieranej pomiędzy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach a osobą niepełnosprawną.

 

Stan prawny na dzień 5 października 2005 r.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Tanowska 8
72 – 010 Police
tel./fax. 42 – 40 – 700, 42 – 40 – 699
pokój nr 21

godziny urzędowania:
poniedziałek 9:00 – 17:00
wtorek – piątek 7:30 – 15:30

 

Pokaż metryczkę tego dokumentu drukuj 
Podpisał: Krzysztof Krawczak
Dokument z dnia: 24.06.2009
Dokument oglądany razy: 83
Opublikował: Krzysztof Krawczak
Publikacja dnia: 10.07.2009
 
Ukryj metryczkę tego dokumentu     drukuj 


bip.gov.pl